wtorek, 24 marca 2015

Optymalizacja baz danych z wykorzystaniem magazynu danych zarządzania.

SQL Server oferuje bardzo ciekawe narzędzie, pozwalające monitorować różne aspekty pracy serwera. Magazyn danych zarządzania (Management Data Warehouse) jest bazą danych, która zawiera informacje miedzy innymi na temat zapytań, które były wykonywane na poszczególnych bazach danych.

Magazyn danych zarządzania może być stworzony przy pomocy kreatora w kilka minut.

MDW

Jeżeli baza danych nie istnieje trzeba ją najpierw utworzyć. Drugim krokiem jest skonfigurowanie zbierania danych z serwera, bądź też serwerów, jako że można użyć jednej bazy danych do przechowywania informacji z wielu instancji SQL Servera.

Magazyn danych zarządzania ma wbudowane 3 raporty. Jeżeli chodzi o optymalizację zapytań to Query Statistics History na początek będzie zdecydowanie wystarczający.

Raport zwraca zapytania, które można sortować wg zużycia procesora, czasu wykonania, operacji wejścia/wyjścia, fizycznych operacji odczytu i logicznych operacji odczytu.

Duża ilość fizycznych operacji odczytu może być rezultatem brakującego warunku w zapytaniu. Warto zwrócić uwagę na ten raport, gdyż może on podpowiedzieć gdzie przydałaby się optymalizacja, lub też które z zapytań zawiera błąd logicznych. Brak warunku w zapytaniu może zwyczajnie być błędem, na który ktoś nie zwrócił wcześniej uwagi.

Podumowując magazyn danych zarządzania oferuje podstawową funkcjonalność pozwalającą monitorować serwer bazodanowy. Ciekaw jestem ilu z was wykorzystuje tą funkcjonalność, gdyż prawdopodobnie nie jest to coś o czym często można usłyszeć.

Publikowanie komentarza