niedziela, 19 lutego 2012

Bez kluczy, bez indeksów

Poprzedni post dotyczący ograniczeń w bazie danych zakończyłem planem wykonania prostego zapytania aktualizującego jeden rekord w tabeli. Na planie tym pojawiło się 13 operacji w tym skanowanie indeksu. Niewątpliwie wszystkie ograniczenia, o których pisałem są bardzo przydatne i w 99% procentach przypadków mają one zastosowanie.

Pozostaje ten 1% kiedy optymalizacja zapisu jest bardziej istotna od integralności. Przykładem takim może być zapisywanie statystyk dostępu do serwisu internetowego. W przypadku dużej liczby odwiedzin, gdyby była potrzeba zapisania informacji o każdej sesji, czy czynności wykonanych przez użytkownika opercje zapisywania danych statystycznych mogłyby mieć negatywny wpływ na podstawową funkcjonalność.
Dane ta bardzo często w środowki produkcyjnym były by tylko danymi do zapisu a odczyt następowałby tylko w sytuacji importowania do jakiegoś magazynu danych. Choć i ta operacja mogłaby być robiona z kopi zapasowej. Oczywiście taka sytuacja miałaby miejce w przypadku zastosowania tylko jednej bazy danych. Alternatywą może być np osobna baza tylko dla danych statystycznych.

Tak więc o ile integralność danych jest bardzo często aspektem kluczowym, warto także na uwadze optymalizację.

Publikowanie komentarza